Městečko Palermo - Mafie
Úvod:
Nechejte se inspirovat městem Palermem, které je fiktivním dějištěm mafie! Mafie podle hledá své oběti mezi počestnými občany…až do té doby, než ji usvědčí! Hráčům se hodí být kreativní, blafovat a vžít se do svých rolí.
Pravidla:
- Usaďte skupinu hráčů (6-10) do kruhu (na židle nebo na zem). Jeden z nich zaujímá roli vypravěče.
- Na pokyn vypravěče: „městečko Palermo usíná“ všichni sklánějí hlavu a přikryjí si oči dlaněmi. Na začátku všichni hrají spící občany, do chvíle, než jim vypravěč přiřadí role. Všichni, i když mají přiřazené role, spí, dokud je vypravěč nevyzve.
- Vypravěč se slovy: „na koho teď poklepu, ten se stává vrahem (mafiánem)“ určuje první postavy.
- Jakmile vyberete vrahy (výhodný poměr je 1 vrah na 3 čestné občany), tak určujete podobným způsobem (poklepáním) jednoho „Katányho“. „Katány“ je postava inspirovaná italskými kriminálními filmy a označuje detektiva.
- Pokud už jsou vybráni vrahové a „Katány“, vypravěč probouzí vrahy: „Vrahové (mafiáni) se probouzí a v tichosti vybírají svoji oběť.“ Vrahové se posunky domluví a ukážou na svou oběť a poté usínají.
- „Katány“ se probouzí a snaží se „tipnout“, kdo by mohl být vrahem a ukáže prstem. Vypravěč mu odpoví pouze neverbálně zakýváním nebo zavrtěním hlavy.
- Poté vypravěč všechny opět uspí a říká: „V dnešních novinách se objevil titulek, že XY byl zastřelen ve svém bytě a policie je bezradná.“ A tento hráč si sedne bezradně stranou.
- Začíná obviňování a tipování ostatních, kdo by mohl být vrah. Kdokoliv může obvinit jiného hráče z vraždy a musí prezentovat důkazy (zdůvodnění svého podezření).
- Poté přichází soud. Každý obviněný má možnost představit svoji obhajobu. Poté se hlasuje o popravě, kde je nutná nadpoloviční většina živých hráčů pro vykonání popravy. V případě, že v prvním kole poprava není provedena, následuje druhé kolo hlasování a soudu. Popravený následně řekne, zda byl ctihodným občanem, nebo krvelačným vrahem.
- Takto se hraje až do chvíle, než jsou vrazi usvědčení nebo nejsou všichni ctihodní občané zavražděni.
Cíl hry:
Vrahové potřebují zůstat poslední ve hře.
Katány touží zjistit, kdo je vrah a potom přesvědčit ostatní.
Ctihodní občané chtějí zůstat naživu a najít vrahy (mafiány).
Metodická poznámka:
Hra se střídá mezi dnem a nocí. V každém kole hráči usínají, budí se konkrétní role a pak nastává soud. Klíčovou roli má vypravěč. Určuje dynamiku hry a příběh. Je i takovým moderátorem diskuze a soudu.
Alternativní úprava oproti pravidlům: Líbí se Vám hru ozvláštnit? Nesdělujte hráčům výsledek nočních vražd ani po soudu, tím zachováte napětí. Hráči musí sami odhadnout počet živých mafiánů na základě „prostřílených oken“. V této variantě hra spočívá v tom, že čestní občané během dne dedukují, kdo jsou mafiáni, protože mafiáni se vidí pouze první noc. Dále už se nebudí všichni naráz, ale postupně. Pro úspěšnou vraždu se musí všichni mafiáni shodnout na společném cíli. Mafie zvítězí, pokud dosáhne polovičního zastoupení v městě, kdy ji nikdo nemůže přehlasovat. Záměrně v této variantě neoznamujete, zda byl popravený hráč mafiánem či občanem. Tím hráči zůstávají v nejistotě, kolik mafiánů zbývá. To přispívá k atmosféře hry, napětí stoupá a hráči nevěří nikomu. Zážitek, kdy ve hře trvající přes hodinu a půl zůstávají tři hráči a víte, že jeden z nich je vrah, je nezapomenutelný.